adhd oversharing pretjerano djeljenje

ADHD i oversharing : Skačeš li „na glavu“?

Koja je veza ulaska u more i ulaska u razgovor?

Zamisli situaciju da si na plaži. Vruć je ljetni dan i krećeš se osviježiti na more. Ono što ćeš primijetiti da postoji dva tipa ljudi : oni koji brzo ulete kroz skok „na glavu“ i oni koji ulaze polagano i namaću se u plićaku.

Oversharing je engleski pojam koji se odnosi na pretjerano dijeljenje osobnih informacija i/li priča u razgovoru s drugima zbog čega se kasnije osjeti sram, kajanje ili pak ljutnja na sebe jer smo (opet) izletili. Kao i narušiti odnos i/li povrijediti sugovornika.

To je kao kad se baciš u more i pritom poprskaš osobu koja polagano ulazi.

Događa li ti se da često kažeš nešto što poslije zažališ?

Ne snalaziš se u small talku pa se uhvatiš da ljudima govoriš svoje najmračnije tajne?

Osjećaš pritisak da odmah kažeš što misliš pa kažeš ono što zapravo ne misliš?

To se naziva pretjerano dijeljenje ili Oversharing.

Kao posljedicu tog pretjeranog dijeljenja osobnih informacija i/li priča u razgovoru s drugima često se kasnije osjeti sram, kajanje ili pak ljutnja na sebe jer smo (opet) „izletili“. Kao i potencijalno narušiku odnos i/li povrijedili sugovornika.

To je kao da skočiš na bombu u more pored nekog tko želi polako ući u plićak.

Slijede savjeti kako možeš time ovladati:

1. Definiraj osobne granice

Kada jasno sa sobom odrediš koje informacije želiš, a koje ne želiš dijeliti s drugima, bit će ti lakše i pridržavati ih se ulaskom u sljedeći razgovor.

2. Reguliraj impulzivnost kroz „ispeci pa reci“ metodu

Ako si preskočila korak broj 1, svejedno nabroji bar do 3 prije nego što podijeliš nešto intimno iz svog života. Nitko ne očekuje da odgovoriš iste sekunde ili da se brzinom munje nadovežeš u razgovoru.

3. Redovito piši dnevnik

Pisanjem dnevnika vježbaš razgovor sama sa sobom i otpustit ćeš dio misli koje ti se roje glavom kroz dan, ali i nakupljenih emocija zbog kojih upadneš u zamku pretjeranog dijeljenja.

4. Dramske i/li komunikacijske radionice, škola javnog govora

Osim što su zabavna socijalizacijska aktivnost, naučit će te bolje upoznati sebe, svoj govor tijela, kao i prepoznavati neverbalne znakove koje možda inače propuštaš kod drugih.

5. Preispitaj svoje odnose i imaj jasnu granicu prijatelja i poznanika

Nekad je zamka pretjeranog dijeljenja što si prijatelje i poznanike stavila u istu kategoriju. U redu je da netko zasluži tvoje povjerenje prije nego li se pojaviš u svoj svojoj ranjivosti.

6. Redefiniraj „small talk“

„Small talk“ može biti zabavan ako odabereš teme koje nisu vremenska prognoza. U „small talk“ spada i priča o filmovima, serijama, knjigama, zanimljivim koncertima i događanjima. To je način na koji možeš bolje upoznati interese i vrijednosti druge osobe, a da ne podijeliš svoju najmračniju povijest.

7. Vodi dnevnik uspjeha

Dnevnik uspjeha vodiš svakodnevnim velikim i malim pobjedama: je li to obavljeno sve sa check – liste? Je li to nazvati i naručiti se za pregled? Je li to ustati iz kreveta? Time razvijaš naviku samopohvaljivanja i normaliziraš podržavajući unutarnji samogovor.

8. Psihoterapija

Spreman/na si naučiti graditi zdrave odnose sa sobom i drugim kroz rad na svojim osobnim granicama, impulzivnosti i komunikacijskim vještinama?

Javi mi se za psihoterapijski rad 1 na 1 ovdje.

Prijavi se na Newsletter

Uspješno si se prijavio/la na
Newsletter listu.

Veselim se zajedničkom druženju!

(Za svaki slučaj provjeri svoj “ Spam”folder)